מוזיקה מרוממת את  הנפש. בזוועות השואה היא הפיחה מעט אמונה וחיים בתוך ים המוות ששרר מכל עבר. אלא שגם את טוהר היצירה ביקשו הנאצים להחריב. הם הקימו תזמורות שניגנו בכפייה במחנות הריכוז, העבודה וההשמדה. המוזיקה ליוותה משלוחים שהגיעו למחנות ההשמדה, סלקציות, הוצאות להורג ועינויים, ואיך לא – גם נוגנה בפני אנשי הסגל הנאצי להנאתם, ובתוכם לרופא האס אס יוזף מנגלה, שהיה חובב מוזיקה קלאסית.

מעדותם של ניצולים שניגנו בתזמורת:
"הייתה היררכיה במחנה, מהחזקים לחלשים ביותר. לא היה ספק שהחלשים ביותר היו היהודים ההומוסקסואלים – תמיד בתחתית. מזלי היה שידעתי לנגן אז לקחו אותי לתזמורת המחנה."

"בכל יום אמרתי לעצמי שהמוזיקה לא תציל אותי מהמצב. היא לא מצילה את החיים שלך, אבל היא מצילה את היום. המראות שראיתי בכל יום היו בלתי נסבלים. ואנחנו – מוזיקה. אנחנו ניגנו מוזיקה בגיהינום!"

"די היה לעצום את העיניים, אפילו היום. די ברגע קצר, בכל רגע. להסיח את הדעת מעצמך. מן הקיום השוכן בך, השואב אותך בעקשנות להמשיך לחיות, להתמיד בעקשנות הזאת, יהיה אשר יהיה ההיגיון או האי-גָיון שבכך. די היה ברגע של הסחת דעת אמיתית מעצמך כדי שתשוב ותרפרף האמת על אותו אירוע עתיק, כדי שאותה מנגינה תעלה במוחך שוב. ושוב. ושוב"

בימוי: רקפת בנימין
ניהול: אלון שפירא
ניהול מוזיקלי ופסנתר: אסנת גונן
ניצוח מקהלה: ירדן לנדאו
כוריאוגרפיה: שירלי ברבי

בהשתתפות:
חברי האנסמבל הגאה:
 אלון שפירא, אבינועם ארביב, אבישי קהלני, עומר זילברמן, שחר בן הרועה, שי דנה, אמיר קסיס, ג'ני אלטמן, מרינה פצ'ניק, ניר וקנין, סיון מור, רפאל רוזנפלד
חברי המקהלה הגאה : אופיר סיריוס, נטע חכמו, ג׳ניה צ׳רניאסקיה, יעל הרלב, גל טרלניק, רות פרטיג, עמית איילי, אלה ישראלי, טלי רובין, טל סולץ, קטיה פפקוב, נעה דגן, ניר סנדץ, נילי חריש, מאור אפרתי, אופיר רזניקוב, זהר קטן, יואל פיירו, יוסי שדה, יגאל לויטה, אורי ירון, ג׳ו ברוש, אביתר עפרי, אורי קרן, איל אלישיב, אילן פרנק, אורי קרן
צ'לו: נעמן יזרעאלי
סקסופון, קלרינט וחליל צד: אביתר לוי

 

האירוע ללא תשלום ופתוח לקהל הרחב, אך מותנה בהרשמה מראש דרך אתר "צוותא"

להרשמה

לפניות בנושא נגישות ניתן לפנות במייל alina@lgbtqcenter.org.il