מרכז התעסוקה עובד תחת הקליניקה לייעוץ וטיפול ועובד בשיתוף העו”ס של המרכז הגאה והמנטוריות המלוות נשים טרנסיות. הוא מיועד ופונה לא.נשים מהקשת הטרנסית* מעל גיל 18.

 

המרכז הוקם מתוך צורך גדול של הקהילה הטרנסית החווה קשיים לא פשוטים בעולם העבודה. לפי הדו”ח המסכם (בעקבות סקר עליו השיבו קרוב ל700 אנשים מכלל קהילת הלהט”ב) של משרד הכלכלה ונציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, בנושא תחושות וחוויות אפליה של מועסקים מקהילת הלהט״ב בשוק העבודה בישראל – דווח שטרנסג’נדרים.ות חוו אפליה בשיעורים גבוהים הרבה יותר מכל אוכלוסייה אחרת – בין מחצית לשני שלישים, וזאת בתהליך חיפוש וקבלה לעבודה, פיטורים או איום בפיטורים ובנושאי קידום בעבודה.

פעילות מרכז התעסוקה הטרנסי נחלקת לשני רבדים. הראשון מהם הוא עבודה עם פונים.ות מחפשי עבודה.
ליווי קצר מועד וממוקד השמה למחפשי עבודה המזוהים על הקשת הטרנסית, הכולל:
● בניית ושיפור קורות חיים
● לימוד שיטות לחיפוש עבודה
● מיפוי צרכים ורצונות, במה אני טוב.ה ומה אני אוהב.ת
● מיקוד תחומי תעסוקה
● קישור למעסיקים טרנס*פרנדליים

קיים מסלול נוסף למחפשי.ות עבודה – ארוך ומעמיק יותר, הכולל פגישות ועבודה בעזרת שיח ותרגילים לפתירה והתמודדות עם חסמים תעסוקתיים שונים, כמו – ביטחון עצמי, קושי בהצגה עצמית, התמודדות עם טרנספוביה, חרדה וכו’ – הכל בהקשר תעסוקתי.
את המסלול משייכים לכל פונה לאחר שיחה ראשונית – אינטייק.

כמו כן, מרכז התעסוקה לטרנס* עובד בשיתוף פעולה עם הקליניקה לזכויות עובדים באונ’ ת”א ומציע ייעוץ עם עו”ד וסטודנטים למשפטים בכל נושא זכויות בתעסוקה. כחלק מפעילות זו נוצר גם הזכותון הייעודי לקהילה הטרנסית.

הרובד השני מתמקד בקשרי מעסיקים, ומקיים בכל זמן נתון רשימת מעסיקים ידידים הכוללת חברות, ארגונים ועסקים קטנים ובינוניים ממגוון תחומים הנחלקים ל-3 רמות טרנס*פרנדליות – נמוכה, בינונית וגבוהה.
רשימת קשרי המעסיקים כוללת, כמובן, משרות אקטואליות שמתעדכנות תדיר – זאת כדי לספק את הצורך הבסיסי ביותר של רובם.ן הכמעט מוחלט של הפונים.ות למרכז התעסוקה – משרות טרנס*פרנדליות.
התיווך הזה פועל לטובת שני הצדדים – מכיוון שהפונים.ות עוברים.ות תהליך ליווי, ראיון ראשוני והכנה – התאמת המשרה תהיה נכונה ומדויקת יותר לשני הצדדים.

אנו מאמינים שתעסוקה היא הדרך הראשונה והבסיסית ביותר להתפתחות של כל אדם – החל מהצורך הכלכלי, דרך תחושת שייכות, שליחות, משמעות, שגרה בריאה ושקט נפשי.