שלישי | 26.1 | 18:30 | ZOOM

מחקרים מצאו כי קהילת הלהט”ב נמצאת משמעותית בסיכון גבוה יותר לניסיונות אובדניים, עד פי שבעה יותר מכלל האוכלוסייה. גם שיעורי המוות מהתאבדות גבוהים. למרות הפתיחות והקבלה היחסית, הקהילה הגאה חווה אלימות מילולית, פיזית או מינית, והצלקות בנפש נשארות.

הדיבור על התופעה מאפשר להתמודד איתה ולהעביר מסר שמותר לבטא מצוקה ומחשבות אובדניות, מותר לבקש עזרה. כל המחקרים מדגישים כי תחושת שייכות ותמיכה חברתית מקטינים את הסיכון לאובדנות.
אפשר וצריך שנהיה שומרי סף ונשים לב לאנשים בסיכון, שניגש לדבר ואם התשובות מעידות על מצוקה, גם להפנות לסיוע ועזרה. לפעמים מספיק שיקוף כדי להרחיק מישהו מהקצה. לתת תחושה שרואים אותו.ה.

המרכז הגאה בשיתוף מנהל השירותים החברתיים ומשרד הבריאות מזמינים אתכםן להכשרת שומרי סף למניעת אובדנות.
ההנחה בבסיס התכנית היא כי את מרבית מקרי האובדנות ניתן למנוע, אם מגישים את הסיוע הנכון בעת הנכונה, ויש עדות מחקרית בארץ ובעולם המאשרת את ההנחה הזו.
מטרת התכנית להגביר את המודעות והרגישות ולתת כתובת לסיוע. ‘התאבדות היא פתרון נצחי לבעיה זמנית’ – הושטת הסיוע יכולה לעזור למשבר להיות זמני ולחלוף.
‘שומרי־סף’ הן דמויות בעלות יכולת השפעה נקודתית או מתמשכת על אדם הנמצא במצוקה ובסכנה לאובדנות (קרובי משפחה, חברים, דמויות סמכות כמו הורים, מורים, מפקדים, אנשי רווחה, חינוך וטיפול, מתנדבים שונים, מטפלים בבתי־אבות, מדריכי תנועות נוער, מטפלים בבתי אבות, אחיות וכדומה) כאשר עולה דאגה לסיכון אובדני, דמויות אלו יכולת לסייע בחיבורים המתאימים ולהוות עבור האדם מקור תמיכה.
הכשרת שומרי הסף מקנה ידע על תופעת האובדנות, מלמדת את הסימנים המקדימים וגורמי הסיכון, ומקנה ללומד יכולת לזהות, לשכנע וללוות את האדם להמשך טיפול.

ההכשרה מתקיימת בזום ללא תשלום ופתוחה לקהל הרחב

להרשמה: