מחולקות לקבוצות גיל: 8-6, 12-9.

“בּוֹאוּ נְשַׂחֵק בְּ’אַבָּא וְאַבָּא’, אָמְרָה גַּל בֶּחָצֵר לְמִרְיָם.
“אֵיךְ אֶפְשָׁר? מַה פִּתְאוֹם? מִשְׂחָק כְּזֶה לֹא קַיָּם!”
“בֶּטַח שֶׁכֵּן! בֶּטַח שֶׁיֵּשׁ!” נוֹעָה מִיָּד קָפְצָה בְּשִׂמְחָה,
“בּוֹא נְשַׂחֵק בְּ’אַבָּא וְאַבָּא’, בְּדִיּוּק כְּמוֹ אֶצְלֵנוּ בַּמִּשְׁפָּחָה.”

“אֵין בָּעוֹלָם דָּבָר כָּזֶה,” אָמַר בְּקוֹל זוֹעֵף, נָבוֹת,
“אַף פַּעַם לֹא שָׁמַעְתִּי עַל מִשְׁפָּחָה עִם שְׁנֵי אָבוֹת.
בָּנִים הֲרֵי לֹא מִתְחַתְּנִים עִם בָּנִים.
חֲתֻנּוֹת זֶה תָּמִיד לְכַלּוֹת וּלְחֲתָנִים.”

(מתוך “האבאים של גל ונועה” / שוש פנקס)

השינויים שחלו בעשורים האחרונים, הן מבחינה חברתית-תרבותית והן מבחינת טכנולוגיית הפריון, אפשרו ליותר ויותר זוגות חד מיניים להביא ילדים לעולם. היום בכל גן ובית ספר לומדים ילדים למשפחות להט”ביות, אך עדיין מדובר בקבוצת מיעוט ביחס לחברה כולה.

בגיל הרך הילד או הילדה הגדלים לזוג הורים מאותו מגדר, מכירים בכך שלרב הילדים יש אבא ואמא, אך הבנה זו עדיין אינה מקושרת אצלם עם חווית שונות. במהלך גיל החביון (שנות ביה”ס היסודי) יכולה להתעורר תחושת שונות שבאה לידי ביטוי בגורמי סטרס שונים: ילד שמצניע את הזהות של ההורים, שנמאס לו להסביר לסביבה על המבנה המשפחתי שלו או כיצד הגיע לעולם, ילדה שמתביישת להביא חברה הביתה ועוד.

בנוסף, לצד הקבלה והפתיחות שקיימת בחברה, לא נעלמו מהמרחב הציבורי גילויי הומופוביה, כך למשל, “הומו” זו עדיין הקללה הכי נפוצה בבתי ספר.

בכל גיל קיימות התמודדויות ייחודיות לילדים במשפחות להט”ביות:

ילדים צעירים, לדוגמא, זקוקים להבנה בדבר הגעתם לעולם, ועל ההורים לייצר עבורם נרטיב אישי שילווה אותם לאורך החיים. הם מתוודעים למושגים כמו “תורם זרע” או “תורמת ביצית” ו”פונדקאית”, אך לא תמיד החברה מסביב יודעת להכיל את השיח הזה ולתמוך בו.

בהמשך, המפגש עם המערכת החינוכית, גם הוא יכול להיות מאתגר, כאשר המורה מדברת על אמא ואבא, על הטפסים הרשמיים כתוב “שם האב” ושם האם”, בחגיגות יום המשפחה ההתייחסות היא לרב רק למשפחות הטרונורמטיביות, כך שהילדים במשפחות חד מיניות נאלצים לעיתים לקחת תפקיד אקטיביסטי בעל כורחם.

בראשית גיל ההתבגרות, ילדים במשפחות להט”ביות נוטים לעיתים לשאול את עצמם אם העובדה שהם גדלים במשפחה לשני הורים מאותו מגדר, משפיעה על גיבוש הזהות המינית שלהם. לעיתים שאלות מעין אלה, מגיעות דווקא מבחוץ, והמתבגר הלהט”בי נאלץ להתמודד עמן.

הקבוצות שיתקיימו בחלוקה על פי גיל יהוו מקום מפגש ייחודי לילדיםות למשפחות להט”ביות, המתמודדיםות עם שאלות דומות ואתגרים ייחודיים. בקבוצה יתאפשר לחלוק, לשתף, להתלבט, לצחוק ולהרגיש בבית.

תאריכים: ייפתח בהתאם להרשמה.

ללא עלות

להרשמה